5 Şubat 2016 Cuma

İtalya'da ne yenir? Makarna ve Pizza Cenneti

Makarnanın, pizzanın cenneti, hamur işlerinin ve değişik lezzetlerin birarada olduğu İtalya'dan selam olsun herkese.


Bu yazımda, İtalya'da ne yenir üzerine yazmak istiyorum. Şubat tatilini fırsat bilip, kaçtık geldik İtalya'ya. Rotamız, Cenova, Milano ve Portofino oldu. Hava şartlarının çok soğuk olacağını düşünüp, sıkı sıkı giyindik; ama karşılaştığımız adeta yaz havası bizi mutlu etti. Milano'da çok hafif yağmur yağdı ve hepsi bu kadar. Buraya gelmeden önce internette takip ettiğim bloggerların öneri ve tavsiyelerini tabiki okudum. Eşim (Ufuk Tatlı) inanılmaz bir rehber. İkimiz iki yandan araştırmalar sonucu, mükemmel bir gezi programı oluşturduk. 
Ne yenir?
Makarna cenneti diyorum. Gerçekten çok başarılılar bu konuda. Milano'da özellikle Biffi restorantta denediğimiz pesto soslu makarna çok başarılıydı. 
Yine deniz ürünlerinden oluşan makarna tabağımız da süperdi; ama bence "Pesto da pesto" en lezzetlisiydi. Pesto sos ile ünlü olan Cenova şehrinde de yine aynı lezzet karşımıza çıktı. Yani pesto sos diyorum, deneyiniz mutlaka. 
Fotoğraflarda görmüş olduğunuz gibi pesto sos yeşil renkte bir sos. Milano Biffi restorantı öneriyorum. Fiyatlar biraz tuzlu; ama sonuçta herzaman gelinmiyor. Tadılmalı, gezilmeli, görülmeli. Ne yenir? Tabiki pizza. 
Değişik mekanlarda karışık pizza denedik. Sonuç başarılı. İncecik hamura bol malzemos:)) Hani biz de hamur işi için fırınlar var ya:)) işte onlar gibi küçük lezzetli atıştırmalıkların hazırlandığı tatlı, tuzlu pastaların satıldığı "bakery shop" sevimli fırınlar yer alıyor. 
Özellikle dikkatimi çeken bir nokta ise, bizdeki pideye benzer bir ekmeği çok seviyorlar. Üzeri zeytinyağlı ve kekikli. Nasıl yolda yürürken simit yeriz, yemeyi severiz. Aynı şekilde bu ekmeği alıp yiyerek yollarına devam ediyorlar. Bu ekmeğin adına "Focaccia" deniliyor. Yöresel bir lezzet olduğunu düşünüyorum. Deneyebilirsiniz. Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer nokta ise, her yemeğin yanına minik pufuduk ekmek gelmesi. Makarna ve pizza ile ekmek yenmez. Yani yenir de kilo yapar. İkisi de hamur işi. Biri tercih edilse daha iyi olur; ama gittiğimiz restoranlarda makarna ve pizza istememize rağmen ekmekleri de getiriveriyorlar masaya. Ve bunlara rağmen, genel olarak zayıflar. Formları yerinde. 
Ne içilir? 
İtalyan usulü kahve diyorlar. "Espresso" Ufuk tam bir kahve bağımlısı. Ben sevmiyorum, içemiyorum. Ufuk başta olmak üzere, birçok kişi bu özelliğime şaşırıyor; ama kahve ile aram yok. 
Tatlılar?
Off tatlı demeyin bana :)) ne seviyorum tatlıyı ya... Kim çıkarmış bu şekeri.... Tiramisu deneyiniz ve fotoğrafta görmüş olduğunuz yine Biffi restoranta özel meyveli puding.
Çok lezzetliydi. 
Soyadımızın Tatlı olduğunu bir de blogger olduğumu öğrenince getirdiler tepsiyle tüm tatlıları önümüze.
Anlattılar bir bir... Hepsi cidden çok lezzetli ve güzeldi. 
Bu şekilde özetlemiş oldum sizlere durumu. Yolunuz düşerse "Leman demişti dersiniz":)) 
İyi tatiller, mutlu gezmeler ve afiyet olsun.
Instagram: LEMAN_TATLI
Instagram adresimizi takip etmeyi unutmayınız. Teşekkürler.