5 Ekim 2017 Perşembe

Yeşilçam'ın Efsane İsmi Kadir İnanır ile Röportaj

Günümüzün teknolojisi her ne kadar ilerlesede, Türk filmlerinde değişik tarzda oyunlar oyunculuklar yer alsada bunların içinden bir tanesi var ki adını tarihe yazdıran ve insanlık tarihi boyunca izlenen ve izlenecek olan...
"Selvi Boylum Al Yazmalım" 
Filmi her izlediğinizde aynı etkiyi iliklerinize kadar işleyerek hissediyorsunuz. 
Filmde İlyas rolü ile karektere ruh veren, ünlü sanatçı Kadir İnanır ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdim.
Evrensel sinema değerlerini içinde taşıyan bu film unutulmaz. "Selvi Boylum Al Yazmalım" halkın filmi.
Kadir İnanır ise halkın adamı...
Kendisine bu keyifli röportaj için teşekkür ediyorum.
Blogger Leman Tatlı’dan sorular, Kadir İnanır’dan yanıtlar:
Leman Tatlı: Çok yakışıklısınız. Çevremde bulunan kadınların çoğu sizi hem çok seviyor hem de çok beğeniyor. Yakışıklı olmanızın hiç dezavantajını yaşadınız mı? Yani bu konu ile ilgili başınıza olumsuz bir durum geldi mi?
Kadir İnanır: Açıkçası yaşamadım. Bende ortalama bir Türkiye fotoğrafı var. Nereye gitsem oralı oluyorum. Büyük bir barışsever ve büyük bir insan hakları savunucusuyum.  2,5 yıldır bu işlerle uğraşıyorum. Bu sene tekrar bir dizi ve sinema filmi ile mesleğimle çalışacağım. Çok özledim. Sağlık sorunlarım yok. Gayet iyiyim.
Leman Tatlı: Bahsettiğiniz dizi ve sinema filmlerini ne zaman izleyebileceğiz?
Kadir İnanır: Üzerinde çalışıyoruz. Çok yakında sizlerle olacak.
Leman Tatlı: Sanat nedir? Sizce sanat neyi ifade ediyor?
Kadir İnanır: Sanat hayatın kendisidir. Sanatsız kalan bir toplumun saygın ve çağdaş olma şansı yoktur. Sanata önem vermeyen toplumların dünyanın karanlıklarında kaybolup gideceğini düşünüyorum.
İletişim çağındayız. Çağımızın gelişimi aydınlık bir dünyadan geçiyor. Bu anlamda sanata çok büyük önem düşüyor. Sanat asla kötü olan hiçbir şeyi savunmaz. Hep insanların daha mutlu olması ve güzel şeyler düşünmesi içindir. Sanat, insanların güzel dünyada güzel duygularla yaşaması için yol gösteren bir özelliğe sahiptir. Sinema sanatının en büyük özelliklerinden birisi bütün dünyayı sizin ayağınıza getirmesi ile ilgilidir.
Örneğin bir film seyretmeye sinemaya gidiyorsunuz. Film Venezuela’da geçiyor. Böylelikle o ülkede bulunan yaşamı görüyorsunuz. Venezuela’nın nerede olduğunu bile bilmezken orada bulunan insanların hayatları ile ilgili fikir edinip filmi izliyorsunuz. Bu müthiş bir şey.
Sinema, bütün dünyayı tanıtıyor ve sizin ayağınıza getiriyor. Üstelik kalıcı.
Leman Tatlı: Hiç unutamadığınız sinema filmlerinin isimleri nelerdir?
Kadir İnanır: Sinema ile ilgili çok anım var. Bütün anılarımı yazdım zaten. Ayrıca iki saat süren bir belgeselim var . O da hazırlanıyor.
Leman Tatlı: İnsanlara sanat veya hobileri ile ilgili mesajınız var mı? Sanat ve hobi geliştirme adına?
İnsanlara kendilerinde var olan güzel duygularını bilmelerini, kullanmalarını istiyorum..
Dünyada yaşayan bütün insanların bir arada el ele mutlu biçimde yaşamalarını öneriyorum. Çünkü paylaşılmayacak hiçbir şey yok. Kocaman bir dünyadayız. Şuanda dünyada sekiz buçuk milyar insan birarada yaşıyorsak, bir okadar daha bizi birarada tutup, besleyebilecek yer var. Böyle bir coğrafya yeryüzünde yok. Bunun kıymetini bilmek gerek. 
Leman Tatlı: Çekmiş olduğunuz filmlerin içerisinde mutlaka sizin gönlünüzde yeri ayrı olanlar vardır. Sizin açınızdan en iyi drama, en iyi aşk filmi hangisidir?
En iyi aşk filmi “Selvi Boylum Al yazmalım” “Kırık bir Aşk Hikayesi”
En iyi drama “Utanç” diyebilirim. Hatta Adana’da düzenlenen ilk Altınkoza’da ilk ödülümü o film ile aldım.
Leman Tatlı: Adana'yı seviyor musunuz?
Kadir İnanır: Tabii. Adana’yı seviyorum. Yiğenlerim burada. Onları sık sık görmeye geliyorum.
Leman Tatlı: Bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyorum. Son olarak takipçilerimize ve okurlarımıza bir mesajınız var mıdır?
Kadir İnanır:
Son olarak insanlara mesajım:
Sakın kimse umutsuzluğa düşmesin. Herkes birbirini sevsin. Bütün mesele bu. Ortak vatan ve el ele gönül gönüle. Hiçkimseyi kırmadan hep birlikte. Paylaşamadığımız şey nedir ki?


Instagram:
@leman_tatli