22 Mayıs 2017 Pazartesi

Çocuklar için Kitap Okuma Atölyesi Küçük Kara Balık

Çocuklara Kitap Okuma Atölye Çalışmamızı 20 Mayıs 2017 Cumartesi günü gönüllü arkadaşlarımın destekleri ile hayata geçti. Etkinliğe 6-10 yaşları arasında 16 çocuk katıldı. Küçük Kara Balık kitabı gönüllü öğretmen Ayşe Kaya tarafından baştan sona okundu ve etkinliğin sonunda çocuklara hediye kitaplar ve kitap ayraçları dağıtıldı.
Sosyal medyayı gerçek ortama taşıyıp, insanları buluşturduk.
Kendi çabalarımız ile çocukları mutlu etmek ve kitap okuma konusunda farkındalık yaratma adına gerçekleştirmiş olduğumuz etkinliğimize ilgi büyük oldu. Duyuruyu sosyal medya hesabımdan yaptım ve geri dönüşlerden çok mutlu olduk. Günün sonunda çocuklar da veliler de mutlu ayrıldılar.
Sondan başladım yazmaya... Gelelim en başa... Bizim süper bir okuma kulübüz var. Kulüpteki arkadaşlarımın hepsi birbirinden değerli insanlar. Herkesin yolu, kesişim noktası ortak. Kitaplar... Kitap sevgisi, kitap okumak... Seçilen bir kitabı yorumlamak üzere toplanıyoruz. Sevgili Nihan'cım ve Ayşe hocam fikri destekleyip en baştan beri yanımda oldular.
Beraber düşündük, neler yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye...
Derken bu fikir çıkıverdi ortaya. Hepimizin eğitimci ve öğretmen olması da diğer bir ortak nokta oldu bu konuda. Küçük Kara Balık'ı seçelim dedi Ayşe Hocam...
İçerisinde mesaj olan, çocukları yönlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak adına başlattık ve sıvadık kolları. Her şeyi beraber planladık. Heyecanı beraber paylaştık.
Etkinliğin sonunda miniklere kitapta hediye edelim istedik. Adana Çakmak Plaza'da yer alan Evrensel Kitap evi kırmadı bizleri ve ellerinde bulunan kitapları verdi.
Macaron oyun evi, kitabımızın adına kitap ayracı hazırladı. Böyle bir sosyal sorumluluk projesi için mekanlarının kapılarını sonuna kadar bize açtılar.
Çevremizde duyarlı insanların olduğunu bilmek çok güzel. Hepimiz tek yürek hareket ettik. Sonucun güzel olması, çocuklara küçücükte olsa ışık olmaktı dileğimiz.
Etkinlikten bir gün önce Ayşe Hocam ile buluştuk. Her bir kitabı ayrı ayrı değerlendirdik. Yaş seviyelerine uygun olanları tespit edip, ayraçlarını ekleyiverdik aralarına...
Ve beklediğimiz gün geldi. Heyecan sardı her birimizi...
Üzerinde isimlerinin yazdığı sarı yaka kartlarını taktım miniklerin. Onlarda merak ediyorlardı belki. Kimdi bu öğretmenler? Onlar için, tam olarak ne yapacaktık o gün?
Bir varmış bir yokmuş ile başladı gün ve kitap...
50dk süren keyifli yolculuk sonrası, parlayan ve gülen gözler bakıyordu bizlere.
Aldılar sırayla kitaplarını. Biz bu etkinliği kendi çabalarımız ile gerçekleştirdik. Ve bu etkinlikleri devam ettirme niyetindeyiz.
Etkinliklerimizde gönüllü okuyucu olarak yer almak isterseniz,
lemanulas@gmail.com adresime ya da
instagram: @leman_tatli
adresimin mesaj kısmına "Katılmak İstiyorum" diye bir mesaj atabilirsiniz.
Okuduğunuz ve evinizin bir köşesinde atılı şekilde duran çocuk kitaplarınız var ise, bizimle paylaşabilirsiniz.
Okyanus ve deniz yıldızı hikayesini biliriz.

"Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden aydın bir adam varmış. Çalışmaya başlamadan önce sahilde bir yürüyüş yaparmış. Bir gün sahilde yürürken plaja doğru baktığında dans eder gibi hareketler yapan bir insan görüntüsü görmüş. Başlayan güne dans eden biri olabileceğini düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve dans etmediğini görmüş. Bir kaç adım koşuyor, yerden bir şey alıyor ve yumuşak bir hareketle okyanusa fırlatıyormuş.

Biraz daha yaklaşınca seslenmiş:
"Günaydın. Ne yapıyorsun böyle ?"

Genç adam durmuş, başını kaldırmış ve cevap vermiş:
"Okyanusa denizyıldızı atıyorum."

"Sanırım şöyle sormalıydım demiş Bilge adam... Neden okyanusa
denizyıldızı atıyorsun ?"

"Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler."

"Ama delikanlı görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı denizyıldızıyla dolu. Hiçbir şey fark etmez !"

Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir denizyıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış.
"Bunun için fark etti."

Sosyal sorumluluk adına düzenlediğimiz bu etkinliği ayda bir gönüllü okuyucular ile devam ettirmeyi planlıyoruz.”
Bir hayat değiştirmek, bir tanesine bile ışık olmak adına katıl bize...
Instagram:
@leman_tatli
Email:
lemanulas@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blogumuzda yaptığınız yorumlarınız için teşekkürler.