9 Şubat 2017 Perşembe

Murano Adası ve Museo Del Vetro Müzesi Venedik

Venedik'e kadar gelip çevre adaları gezmeden Venedik'i tamamladık demeyin... Özellikle iki ada var ki güzellikleri ile adını dünyaya duyurmuşlar.
Murano ve Burano adaları... Bu yazımda Murano adasını yazacağım. Bir sonraki yazım Burano adası olacak. Venedik'e sadece 45dk uzaklıkta yer alan bu iki adayı görmeden gitmeyin derim. Bu iki adanın birbiri ile uzaklıkları 20dk...
Gezmek için iki adayı bir güne sığdırabilirsiniz ve plan yaparken önce Murano sonra Burano yapabilirsiniz.
Peki neden özel Murano adası?
Nereler gezilir?
Ne yapılır?
Ne alınır?
Venedikten Vaperettolar yardımı ile yaklaşık 40-45dk'da Murano adasına varıyorsunuz. Cam işçiliği ile ünlü olan bu adada, cam işçiliği 10.yy'da başlamış. Murano o zamanlar Avrupa'nın en meşhur cam merkeziymiş. İlk gözlük camı burada bulunmuş. İtalyan bir marka olan Rayban güneş gözlüklerinin de bir İtalyan marka olduğunu unutmamak gerekir. Camın kalitesinin nereden geldiği anlaşılıyor.

Ve "Fiyasko" kelimesi bu adaya ait!
Türkçe'de kullandığımız Fiyasko kelimesinin nereden geldiğini biliyor musunuz? İşte bu söz Murano adasından gelmektedir. Cam ustaları şişe yaparken, usta şişeyi üfleyerek şişirirmiş. Bu üfleme esnasında üründe defo olursa bu şişelere İtalyanca "Fiyasko" derlermiş. Dilimizde de kullanılan bu kelime kökeni buradan geliyormuş. Ayrıca bu adalar için 24 saatlik Vaperetto bileti almanızı öneririm. Çünkü tek yön bilet fiyatı 24 saatlik olan ile kıyaslayınca daha uygun fiyata geliyor.
Ada büyük değil.
Adaya ayak basar basmaz karşınıza yan yana dizilmiş birbirinden güzel hediyelik ürünlerin satıldığı küçük dükkanlar çıkıyor.
Bu küçük dükkanlarda yürürken çok dikkatli olmak gerekli. Özellikle sağdan sola dönerken sırt çantanıza dikkat edin. Olası bir yanlışlık ile düşüp, kırılan ürünler yüklü bir bedel ödemenize neden olabilir. Cam işçiliğinde gerçekten çok başarılılar. Bu güzelliklerden 2 kolye ve bir küpe aldım. Hatıra olması amacı ile alınabilir.
Camlardan neler yapmışlar neler...
Murano taşından toka, küpe, kolye, saat, dekoratif ürünler ve birçok güzel şey...
Bu mağazada bulunan ve tavana asılmış olan camdan rengarenk uçan balonlar çok ilgimizi çekti. Sizce de çok tatlı görünmüyorlar mı?
Boyutları çok büyük dekoratif ürünlerin yer aldığı mağazaları gezmenizi öneririm.
Ayrıca adada bulunan "Museo Del Vetro" müzesini gezmenizi öneririm.
Gitmeden önce müze hakkında bilgi alıp, araştırmıştık. Müzede cam ustalarının yaptıkları show amaçlı cam şekillendirme çalışmalarını görebiliriz diye umutlanmıştık; ancak cam ustları ya da öyle bir çalışma yoktu. Müzede zaman zaman yer alıyormuş Bize denk gelmedi. Onun yerine müzenin içerisinde camların nasıl şekillendirildikleri ve ustaların çalışmaları ile ilgili bir video izledik.
Murano camından bir İtalyan bahçesi modeli...
Murano camından vazo ve çiçekler...
Değişik bir tecrübe oldu. Görmüş olduğunuz fotoğrafta her şey camdan yapılmış. Çiçekler ince ince işlenmiş. Minicik yaprakları, tomurcukları var. İnanılmaz bir işçilik, gerçek bir sanat.
Balık burcu olduğum için ilgi alanım hemen fotoğrafını çekiverdim bu güzelliğin.
Rengi de şık.
Masada bulunan meyve tabakları 18.yy'da kullanılan tabak ve kase örnekleri. Bana göre hala çok çekici ve güzeller.
Ustalar eskiden bu araçlar ile camları şekillendiriyorlarmış....
Müzeyi gezdikten sonra "Museo Del Vetro"nın birbirinden güzel hediyeliklerinin bulunduğu bölümü ziyaret edebilirsiniz. Bu tarz hediyelik yerlerde çok tatlı defterler, kalemler, anahtarlıklar, magnetler, kartlar ve pek çok güzel şey yer alıyor. Bu tarz hediyelik dükkanlarda, ben kendimi kaybediyor, sağa sola bakmaktan çıkamıyorum hemen oradan.
 
Avrupa'nın en gözde cam merkezi olan Murano için söylenebilecek daha fazla söz yok. Küçük bir ada, cam ustaları, birbirinden özel tasarım camdan yapılmış ürünler şirin ve turistik bir ada. Murano cam ustalarını tebrik edip, müthiş çalışmalarına saygı gösterirken benzer güzellikte bizim de Paşabahçemiz var diyorum. Başka da bir şey demiyorum.
Keyifli gezmeler dilerim.
Instagram: @leman_tatli