28 Aralık 2014 Pazar

Antep Fıstıklı Puding, Pakmaya

Pakmaya lezzetlerini ailecek seviyoruz. Lezzetin ustası tatlı krizlerimiz geldiğinde hep yanımızda. Yağmurlu ve soğuk bir kış gününü Pakmaya Antep Fıstıklı Puding ile lezzetlendirmek istedim. Servis önerisi 4 porsiyon olarak belirtilmiş; ama benim servis kaselerim küçük olduğu için 5 porsiyon çıktı. Lezzetini değerlendirecek olursak, Pakmaya Antep Fıstıklı Pudingimizin tadı çok hafifti. Sütlü tatlılara işte bu yüzden bayılıyorum. Yedikten sonra rahatsınız, ağırlık yapmıyor. Hazırlanışı ve öneriler aşağıda yer alıyor.
Hazırlanışı:
500ml (2,5 su bardağı) sütü bir tencereye koyun ve üzerine paketin tamamını ilave edin.
Orta ateşte devamlı karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca ocağı kısıp 2-3 dakika daha karıştırarak pişirmeye devam edin.
Ocaktan aldıktan sonra, tatlı kaselerine boşaltın. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyun ve soğuk olarak servis   yapın.Öneriler:
Üzerini çikolata parçaları, meyve parçaları veya şekerlemeleri ile süsleyerek servis yapabilirsiniz. 
Pudingin kabuk tutmasını önlemek için, pişirdikten sonra arada karıştırarak 10 dakika soğutun ve kaselere paylaştırın. 

Pişirirken de sürekli karıştırın. Puding yaparken başında durmak ve devamlı karıştırmak önemli bence :) Hıııı... bir nokta daha, pişirdikten sonra tencerede kalan dibini kim sevmezzzzzzz:) Kimimiz için en güzel kısım, pudingin dibini kazımaktır. 
Afiyet olsun, tatlı günlerimiz olsun.