25 Ağustos 2014 Pazartesi

Lale'nin Bursalı Tatlısı

Çok sevdiğim arkadaşım Lale! İlkokul yıllarında tanıştık. Birini ilkokuldan yada çok uzun zamandır tanımak çok güzel bir duygu. Ve sıkı durun!!!! Üçüzlerin annesi :) Birbirinden tatlı üç kızın yaratıcı annesi. Üçüz diyoruz. Dikkat! 
Lise yıllarında biri deseydi ki Lale evlenecek ve üçüzleri olacak. İnanmazdım, üstüne gülerdim. Sanırım ozamanlar kendisi de duruma inanamaz, gülerdi. Gerçekten üçüzleri olduğunu duyduğumda tam şok oldum. Bir çırpıda kurtuldun Lale :) tüm haklarını kullandın. Süper oldu. Kızlarının nice nice güzel, hayırlı yaşları olsun inşallah. Evlerine gittiğimde hepsine hayran kaldım. Kızlar birbirinden tatlılar. Nasıl desem, hepsi tam bir sevgi çocuğu. Kucağınıza almanız için yanınıza geliyorlar. Sizi ilk defa görseler bile, kesinlikle uzak değiller. Oturup Lale ile sohbet ederken hoppp kızlardan biri kucağımda, sonra biri iniyor, diğeri kollarını açıyor ve üzerime tırmanıyor. Sonra yavaş yavaş hepsi Lale'ye yöneliyor ve son durum. Lale koltukta gözükmüyor. Nekadar çok gülmüştüm o hallerine. Bir tanesi sağ kolu.ünda, bir tanesi sol, diğeride boynuna sarılmış ve arkadaşımın sadece sesini duyabiliyorum.
Geçenlerde karpuz pizza denememden sonra, kendi adını verdiğiniz yaratıcı pastalar, börekler, çörekler vs. olur ise tarizlerinizi blogumda paylaşmayı çok isterim diye not geçmiştim. Güzel arkadaşım Lale de kendi yaratmış olduğu bu tatlı tarifini benimle paylaştı ve çok mutlu oldum. Ellerine sağlık Laleciğim. Yeşil yeşil harika gözüküyor.
Tarif nasılmış bakalım? 
Üzeri için:
2 Paket kivili elmalı jöle. 
2 büyük boy ekşi elma veya 3-4 tane kivi
Muhallebisi için:
1 lt süt
1 yumurta
2 çorba kaşığı un 
2 çorba kaşığı nişasta
10 çorba kaşığı şeker
2 paket vanilin
1 paket krema (tercihen Sek veya Pınar çünkü diğerleri su gibi oluyor.)
Hazırlanışı:
Şekerle yumurtayı çelik tencerede iyice çırpıyoruz.Un, nişasta ve vanilini koyduktan sonra sütü yavaş yavaş karıştıra karıştıra koyuyoruz. Nişasta topaklanırsa mikserle de karıştırılabilir. Altını yakıp sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişiriyoruz. Altını kapadıktan sonra 1 paket kremayı ekleyip 3-5 dk mikserle çırpıyoruz. Böylece soğuması da kolaylaşıyor. Muhallebimizi su ile çalkaladığımız borcama döküp üzerine ince ince dilimlediğimiz meyvelerimizi dizdikten sonra paketteki talimatlara göre hazırladığımız jöleyi döküyoruz. Jöle çok sıcak olmamalı ama çok erken hazırlanırsa da sıra gelene kadar pelte gibi oluyor. En iyisi muhallebi piştikten sonra, meyveleri dilimlemeden önce hazırlamak. Sonrası da malum buzdolabı. 1 gece beklerse daha güzel oluyor ama 3-4 saate de yenebilir.
Lale'nin kendi yarattığı, hatta adını bile kendi koyduğu bu tarifi, deneyen herkese şimdiden afiyet olsun! Tarifi yapmayanın da dördüzü olsun :)