15 Ağustos 2014 Cuma

İspanya'da ne yenir, Tapa Tapa ve Tapas Nedir?

İspanya en çok merak ettiğim ülkelerinden bir tanesiydi. Gerçekten, Madrid ve Barcelona anlatılanlar kadar güzel, hareketli, canlı ve yaşanılması keyifli olan şehirlerimiş. Gerçekten çok beğendik. Bu şehirlerde ne yenir? Yemekler de ne tercih edilmeli diye araştırırken karşıma hep Tapa, Tapas önerileri çıktı. Önce anlayamadım nasıl acaba diye merakla beklerken! Büyük gün geldi ve Tapaslar ile tanıştık. Nasıl Adana'da birçok köşede Adana kebap var ise.... İspanya'da da hemen hemen birçok köşede Tapas yapan yer ve çeşitli Tapalar bulabilirsiniz. Dikkat çekeyim: Konuyu nasıl Adana ile kıyaslamaya getirdim ama!!!!!!! Şehrimi çok seviyorum (bir de yaz sıcağı olmasa iyi). Bakın bu Tapas' da neler var inceleyelim? Yumurta, küçük küçük küpler halinde patates, hazır cips ve ham var. Eee ben bunu yaparım, ham'in yerine bizdeki pastırmayı koysak süper olur. Tapaslar küçük atıştırmalıklar olarak geçiyor. Böyle hani süper doyurucu porsiyonlar olmuyor. Çoğunlukla lezzetli tadımlıklar diyelim... Ve bir çok çeşit var. Rus salatasına benzer karışımlarada Tapa deniliyor.

                  

Ve işte bu da bir başka Tapa çeşidi. Bu güzel küçük ekmeklerin içine çeşitli şeyler konuluyor, üzerine de kürdan batırılıyor. Bunların içinde ne vardı? Bir tanesi İspanyol omleti olarak geçiyordu. Omlet yapılmış, kaşar peyniri ve değişik soslar ile lezzetlendirilmiş karışım ekmeğin arasına kürdanlanmıştı. Diğerinde de aynı şekilde salam, peynir, küçük domatesler ve hoş bir sos yer alıyordu. 

           

Başka bir yerde yemiş olduğumuz Tapas ise, ekmek olmadan sadece kürdana çiğ deniz ürünleri ve yeşil, siyah zeytinler geçirilerek yapılmıştı. Tamamen tadımlıktı. Buarada Tapas demişken, kuzenimi anmadan geçemiyeceğim. Güzel kuzenim Gamze Leman küçükken kardeşine Taptapa derdi :) Kardeşinin adı ne Leman diye sorulduğunda? Mustafa diyemezdi ve Taptapa derdi :) Meğersem kuzenim Avrupa'da bulunan bir bilgiyi bize sunuyormuş :) Bu Tapaları tadarken onları hatırladım. Canlarım benim! Buarada yöresel yemeğin adı olan Tapa Tapa restoranlar sanırım zincir restoranlar gibi. Bir çok şehirde Tapa Tapa isimli restoran görebilirsiniz. Sadece bir kere Tapa Tapa da Tapa Tapa yedik. Offf bu cümlede tekerleme gibi oldu. Farklı birçok mekandada Tapa Tapaların tadına bakmak lazım derim. Yolu düşen herkese keyifli geziler ve afiyetler olsun!